قلم در عصر دنیای مجازی

روز 14 تیر مصادف است با روز قلم. این کار نمادین نشانگر اهمیت و ارزش قلم و محصول قلم ( سوره قلم/ آیه 1) و نیز در حقیقت صاحب قلم است. اما در عصر دنیای مجازی باید پرسید کدام قلم و نویسنده؟ و باید درباره ماهیت و کارکرد قلم توضیح داد.

ن و القلم و ما یسطرون

ن و القلم و ما یسطرون

برخی نکات قابل طرح عبارتند از:

یک: بسیاری از نوشته های امروزی یا در سیستم کامپیوتر تایپ می شوند و یا یادداشت هایی هستند که در موبایل ها نوشته می شوند. امتیاز عمده بر روی کاغذ ننوشتن آن است که هم از اتلاف وقت پیشگیری می کند و هم از اسراف و از بین رفتن طبیعت (درخت برای تولید کاغذ) باز می دارد، جدای از اینکه برای افراد کثیرالتالیف مشکل بایگانی دست نوشته ها را نیز پوشش می دهد. با این وصف به جای روز قلم باید روز کیبورد و… را جایگزین نمود.
دو: در نوشته با قلم، بسیاری مکتوب خویش را با دقت به نگارش درآورده و بازنگری می نمودند (گاه چندین بار)، از این رو نوشته های متقن تری می توانست محصول نگاشته ها باشد. اما در نوشته های کامپیوتری و به ویژه تایپ شده برای شبکه اجتماعی تحت موبایل، نکاتی به سرعت تایپ می شود که حتی از ویرایش اولیه نیز برخوردار نیست و یک یاداشت کوچک در مواردی چند غلط املایی دارد (جدای از اینکه فرهنگ شفاهی و گفتاری با کتابت و فرهنگ مکتوب خلط می شود و آسیب های جدی می آفریند).
سه: مساله بعدی که در فضای مجازی به سهولت انجام گرفته و از این طریق نوشته ای و محصول باصطلاح قلمی جابجا می گردد، بحث فوروارد کردن مطلب بدون رنج نوشتن است. جدای از اینکه این کار بسترهای تولید مطلب و دانش را پایین آورده است، در بسیاری موارد دیده شده است که فرد بدون مطالعه دقیق پیامی، آن فایل را برای فرد یا گروه دیگری ارسال نموده است. مثلا این روزها پیامی را در شب بیست و هشتم ماه مبارک رمضان می خواندم، که ارسال کننده دیگران را در گروه به انجام مناسک و اذکار شب بیست و هفتم ماه (که بنا به روایتی شب قدر است) دعوت می نمود! یا پیامی دیدم که درباره داستان حضرت موسی و درخواست دیدار از خدا و نگاه کردنش به تجلی خدا بر کوه، از زبان مولانا، حافظ و سعدی که از قضا در پاسخ همدیگر هم گفته بودند. به دیوان این بزرگان مراجعه نمودم. هیچیک از این اشعار را نیافتم. از ارسال کننده توضیح خواستم. می گوید که این اشعار از این بزرگان نیست، بلکه زبان حال آنان است که بیان شده است! (توانایی را ببین، حال آدم های در حد حافظ سعدی و مولانا را در حدود هفت قرن پیش شاعر کنونی ما درمی یابد و از زبان آنان سخن می گوید!) در مواردی که افراد حرفه ای تر، مطالب دیگران را با حذف منبع و به نام خود (سرقت ادبی) ارسال می نمایند. از اینگونه پیامهای بی سند، بی ماخذ، بیربط، و…. روزانه فراوان جابجا می گردد.
چهار: با این وصف آیا همچنان باید محصول قلم، نوشته همانند دوره های پیشین ارج نهاده شود؟ یا اینکه اگر در قدیم هم هر نوشته ای و هر قلمی ذی ارزش نبود، این مشکل در روزگار ما مضاعف شده است. باید تامل نمود و دید نوشته ای که از قلم و کیبوردی صادر می شود، تا چه حد مستند، مستدل و زیباست و اگر حداقل هایی از اتقان در ابعاد مختلف (محتوا، شکل، خلاقیت و…. ) را داشت، آنگاه قلم و صاحب قلم را پاس داشت و روز قلم را متعلق به آنان دانست.

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*