کج سلیقگی حاتمی کیا در بادیگارد

به نام خدای خلاق
کج سلیقگی حاتمی کیا در بادیگارد
امروز 16 فروردین 95 در یکی از سینماهای تهران فیلم بادیگارد کار «حاتمی¬کیا» (به عنوان نویسنده و کارگردان) را دیدم. از جهتی از دیدن این فیلم لذت بردم و از جهتی تاسف خوردم.
فیلم جذاب بود زیرا مثل بسیاری از کارهای حاتمی¬کیا از فیلم نامه ای منسجم برخوردار بود و بیننده روند حوادث فیلم را می پذیرفت و با کارگردان همراه می شد. صحنه های اکشن به تناسب موضوع فیلم، بر زیبایی فیلم می افزود. از بعد فنی تا آنجا که برایم قابل درک است نیز صحنه های زیبایی در این فیلم خلق شده و تکنیک های فیلم برداری و نورپردازی چشمگیر بود. بدل کاران نیز صحنه های زیبایی را در برخی صحنه ها خلق کرده بودند. انتخاب سوژه نیز به گونه ای بود که بیشتر بینندگان از شخصیت ها و محافظین آنها کم و بیش خاطراتی در ذهن دارند و برای همین با موضوع می توانستند انس بگیرند. انتخاب بازیگران نیز مناسب بود و مثل همیشه «پرویز پرستویی» بسیار چشمگیر در نقشش ظاهر شده و خوش درخشید، گر چه او می توانست در نقش فرد میانسالتری گریم شود تا مثلا زد وخورد او با باند اعتیاد در پارک و… پذیرفتنی¬تر باشد.
اما تاسف خوردم و هر چه اندیشیدم که چرا باید بادیگاردها و محافظین که نماد جریان های امنیتی در کشور هستند سوژه ای برای فیلم در این مقطع انتخاب شود، نفهمیدم. دفاع از جریانی که مسلط اند و هر کار که بخواهند با دیگران، و به ویژه مردم می کنند تا مسئولین سالم بمانند. هنوز فراموش نمی کنم که در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران به بهانه بازدید مسئولی از این محیط فرهنگی، چه میزها که نشکستند و چه امکاناتی را که نبردند و پس ندادند و چه تحقیرها که به طالبین کتاب روا نداشتند و…

بادیگارد حاتمی‌کیا

در شرایطی که جریان امنیتی بر جان و مال مردم تسلط دارد، بر حریم خصوصی آنان براحتی ورود پیدا می کند، بر اقتصاد مملکت تسلط داشته و نه تنها حتی مالیات نمی دهد، بلکه عامل اصلی قاچاق در این مملکت اند، در حالی که از بیت المال مسلمین ارتزاق می کند، به هیچ کسی پاسخگوی حیف و میل هایشان نیستند، پروژه های کلانی را به بدترین شکل با هزینه های بالا و با تاخیر اجرا می کند و… دفاع از این جریان را در این ایام مساله اصلی دانستن، براستی که کج سلیقگی و بلکه کج فهمی است. اگر کارگردان این فیلم «مهران مدیری» بود بر او خرده نمی گرفتم. زیرا این کارگردان در طول عمرش نشان داد که چندان تعهدی به جامعه ندار د و بری پول بیشتر حاضر است هر چیزی بسازد و به اصولی پای بند نیست. اما حاتمی¬کیا کارگردان کم نظیری است که برخی فیلمهایش را باید بارها دید و کار پیش از بادیگاردش، مربوط به شهید چمران انصافا جای خالی را در فضای فرهنگی و هنری پر می کرد و به مساله ای می پرداخت که جز مثل حاتمی کیا توان ورود بدان حیطه را ندارند. اما این فیلم موضوع پُر مناقشه و پُر مشکلی را بزک کرده و در صدد تطهیر جریانی برآمد که انصافا در حق این مملکت و مردم اجحاف روا می دارند.
در بهترین حالت در توجیه این کار حاتمی کیا می توان گفت که او درصدد بود که از محافظینی دفاع کند که ارزش مدارند، دفاع از شخصیت برای آنها صرفا حرفه ای جهت کسب درآمد و امرار معاش نیست. آنها نظامی را قبول دارند و حفظ مسئولین این نظام را وظیفه ای مهم می دانند، زیرا سلامت آنان به بقای نظام کمک می کند.
اما در همین حالت نیز موضوع بدون مناقشه نیست. زیرا ادعای مسئولین نظام آن است که حیدری اند و در صدد برقراری حکومتی علوی هستند. می دانیم که حضرت امیر پس از عمر و عثمان به خلافت رسید که هر دوی آنها چون بادیگارد نداشتند، کشته شدند. کمترین نتیجه ای که امام علی و یارانش می توانستند از آن حوادث بگیرنند آن بود که برای خلیفه وقت و مسئولان رده اول محافظ تعیین کنند. آیا امیرالمومنین برای حفاظت از شخصیت ها حاضر بود از بیت المال کوچکترین هزینه ای نماید؟ مسئولین این نظام گردِ نعلین علی نیز نمی شوند. ماهانه چه هزینه گزافی صرف محافظت از شخصیت ها در این مملکت مدعی پیروی علی می شود! نماینده نماینده نماینده فلان شخصیت که تجربه و سوادش ابتدایی است، چند محافظ دارد، امام جمعه شهری که نام آن شهر در نقشه ایران نیست، چند محافظ دارد و ماهانه چندین میلیون برای حفاظت از جانش از بیت المال هزینه می شود. براستی کسی اصلا فکر اینکه این نیروهای بی خاصیت و یا کم خاصیت نباشند را در سر می پروراند تا جان آنان را تهدید کند؟ رفتار و گفتار اینان خود کمک در جهت تضعیف نظام است، چرا باید حذف شوند؟ گفته شد که حتی اگر در خطر هم بودند هم از سیره علوی به خدمت گرفتن انسانی در خدمت دیگری استنباط نمی شود. اگر به اینان تخفیف بدهیم بگوییم در شرایط بحرانی و خاص خوب است از شخصیت ها محافظت شود، در شرایط عادی گروهان و گردان و تیپ و لشگر و قرارگاه محافظین در نظام اسلامی چه صیغه ای است؟ به ویژه که ادعا اقتصاد مقاومتی است و کاش از این حیف و میل ها کاسته می شد.
کاش صدایم به حاتمی کیا می رسید و در گفتگویی چهره به چهره که دیگران هم ناظر باشند از او می پرسیدم که برادر آیا واقعا در فیلم بادیگارد به مساله سیاسی و اجتماعی و فرهنگی از جامعه پرداختی؟ و توصیه می کردم که خوب است در کشف سوژه دقت بیشتری نموده و استعدادش را به این راحتی در خدمت خداوندان زر و زور و تزویر هدر ندهد و….

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*