طرح مساله نادرست از جریان های تکفیری

به نام خداوند رحمان و رحیم

طرح مساله نادرست از جریان های تکفیری

این روزها در قم دومین نشستی برگزار گردید که به جریان های تکفیری می پرداخت. در ابتدا عنوان همایش جلب توجه می نمود و امیدها می آفرید. اما واقعیت آن است که این نشست ها زیاد هم شوق و شعف انگیز نیستند. زیرا اینکه در این گرد هم آیی ها جریان های تکفیری را به اهل سنت تقلیل داده و گروه داعش و هم پالکی هایش در سال های اخیر را مورد بررسی قرار داده و حد اکثر ریشه های موضوع را به وهابیون و در مواردی ابن تیمیه تقلیل دادن، گر چه ضرورت دارند، و شرط لازم مطالعه در موضوع هستند، ولی هرگز شرط کافی این پژوهش ها نیستند. حتی می توان مدعا را پیشتر برد و گفت که طرح مساله ناقص سبب پیش گیری از جریان تکفیر نمی گردد و ممکن است موادی برای خشونت گرایانی که با روش های تکفیریان می خواهند مشکلات را حل نمایند فراهم آورد.

زیرا  اولا عوامل جریان های تکفیری، از یک سو ریشه در فرهنگ اسلامی از همان قرن اول تا کنون دارند. بدون ورود به بحث اشاره می شود که امیر المومنین علی، مگر غیر از آن است که شهید دست تکفیری هاست؟ آیا خوارج، سنی بودند یا اموی؟ با این وصف اولا این پدیده باید به صورت فرامذهبی و از صدر اسلام تا کنون مورد بررسی قرار گیرد.

ثانیا چون این نشست ها در ایران برگزار می شوند، باید برای دردهای این کشور هم پیشگیری و هم نسخه های درمانی داشته باشند.  اما چون این نشست ها  اهدافشان را همواره به فراتر از تشیع و ایران، تعریف نموده اند، نمی توانند به مسایل مهم داخلی مثل اسیدپاشی به چهره زنانی از سوی برخی مدعیان شیعه بپردازند و توان تحلیل کنش گروهی مثلا با داعیه دفاع از ارزش های شیعی با پیشتازی امامان جمعه، با برخی هنرمندان (مثلا معتمد آریا) با توجیهات مختلف را  ندارند. در دستور کار آنان بررسی تخریب سخنرانی این یا آن اندیشمند (مثلا دکتر سروش) اصلا قرار نمی گیرد و مساله ترور مخالفان (مثلا حجاریان) در این مباحث جای طرح و بحث و ریشه یابی ندارند. و…. حال آنکه اگر این گونه رفتارهای وحشیانه نیز محصول کار جریان های تکفیری نیست، پس چه نامی دارد؟  آیا ریشه های اینگونه حرکت های خشونت آمیز اغلب به برخی چهره های حوزوی باز نمی گردد؟ با این وصف بدون آسیب شناسی درست، چه بسا برگزار کنندگان این کنگره ها نیز از آثار و عوارض تکفیری گری مصون نمانند.

با این وصف به نتایج این نشست ها نمی توان خیلی امیدوار بود و باید منتظر ماند تا روزی مساله تکفیر به صورت درست و همه جانبه و با حضور آرای همه اندیشمندان از گروهها و مذاهب گوناگون مطرح شده و آنگاه به نسخه های مناسب برای درد عمیق تکفیر و خشونت در جهان اسلام در میان شیعه و سنی دسترسی یافت.

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*