چند نکته از دهه 60 و نوجوانان کتابخانه ای رینه

قصد آن است که در ظهر جمعه 23 مرداد، دهه شصتی هایی که در کتابخانه ولی عصر رینه تحت عنوان شاخه نوجوانان انجمن اسلامی رینه فعالیت می کردند گردهم آمده و روزی را به یاد دیروز و به نیت یاد باد آن روزگاران یاد باد، غذایی (شل غازی) با هم بخورند و گپی بزنند و تجدید عهد و خاطره ای نمایند. تا کنون نام 104 تن از آن عزیزان لیست شده و همه آنهایی که در آن دهه کم یا زیاد با کتابخانه مرتبط بودند برای ناهار در مدرسه شبانه روزی شهید داوود مومنی نژاد رینه، در آن روز دعوت اند. متن زیر به آن مناسبت نوشته شده است:
……….

چند نکته از دهه 60 و نوجوانان کتابخانه ای رینه
1)سال 59 که گام نخست تاسیس شاخه نوجوانان انجمن اسلامی رینه برداشته شد، کسی نمی توانست پیش بینی کند که این اقدام تا چه حد می تواند منشا برکات متنوعی در آینده شود. بدون اینکه تجربه مربی گری داشته و یا حتی از کسی این سبک مربیگری را تعلیم دیده باشم، به صورت ابتکاری به شیوه ای از تعلیم و تربیت رسیدم که هنوز هم برایم قابل تامل و توجه است. تلاش فراتر از یک محیط بسته (فقط در کتابخانه نماندن)، کشف استعداد متربیان و بکار گیری آنها متناسب با توانایی هایشان، تنظیم چهل درس و برگزیدن عناوین درسی، سخت گیری ها برای تحقق نظم ها و عهدها و … از نکات مهم آن فرآیند تعلیم و تربیتی است.
2)تجمع بالای 100 نفره و تحمل بچه ها در مقابل سختگیری هایی که من به عنوان مربی بر آنها تحمیل می کردم از نکات قابل توجه است. حضور در این مجموعه اختیاری بود و هر کدام از این مخاطبان می توانستند براحتی فضای کتابخانه که محل اصلی فعالیت ما بود را به بهانه ای ترک کنند. با این همه ذوق و شوق و حضور نسبتا مداوم و پُر تعداد این بچه ها و نشاط آنها در اجرای سرود و تئاتر و تهیه کاغذ دیواری و … به من انگیزه تلاش بیشتر و تعهد بالاتر به مجموعه می داد.
3)همراهی خانواده های رینه ای نیز در گرم شدن محفل و در استمرار این تشکل نقش اساسی داشت. به ویژه اینکه برخی خانواده ها در مسایل محلی با ما اختلاف نظر و سلیقه داشته و گاه این تعارض دیدگاه در شهر بسیار حاد شده و تنش زا می گردید. نکته عجیب آنکه این والدین آن قدر رشد فرهنگی و فکری داشتند که می توانستند شئون مختلف و نقش های گوناگون را از هم تفکیک کنند. در یک موضع در برابر ما باشند اما در موضع دیگر که تربیت فرزندان بود، نوجوانانشان را به کتابخانه و زیر نظر ما بفرستند و در این بعد دست کم مانع فعالیت بچه ها نباشند. این سیاه و سفید ندیدن در بالای سه دهه پیش در رینه حکایت از بلوغ فرهنگی شهروندان داشت.
4)درباره چهل درس ذکر نکاتی خالی از لطف نیست. انتخاب عدد چهل (اربعین) درس از جهت تربیتی قابل توجه و حکایت از نوعی سلوک در فعالیت ها داشت. موضوعاتی هم که محتوای هر درس را تشکیل می داد، بسیار مهم است. توجه همزمان به قرآن ( حفظ و تفسیر) و عترت (روایات) و علم با عمل (که هر جلسه تصمیم آن می شد که برای تا هفته آینده تمرین کند تا فضیلتی را کسب و یا رذیلتی را از خود دور سازد.) و تمرین آداب اجتماعی در کنار وادار تلاش شدن برای فهم مسایل سیاسی، الگوی تربیتی است که با تغییر اندکی در محتوا، امروزه نیز به عنوان الگوی آموزشی می تواند بکار گرفته شود. زیرا محصول چهل جلسه درس یادگیری 400 مساله از احکام ضروری، حفظ چهل حدیث و سوره کوچک، چهل نکته اخلاقی و یا آداب اجتماعی مهم و… می شود که به تغییر اساسی در اندیشه و رفتار منتج می گردد.
5)برای اینکه شور و اشتیاقی بیشتر بر فضا و فعالیت ها حاکم شود، خواندن دسته جمعی شعر و سرود، از ضرورت ها بود. اما اتفاق خوبی که در آن ایام رخ داد این بود که نشاط نوجوانان مرا هم به وجد آورد و شروع به سرودن شعر و سرودهایی نمود که ممکن است از جهت هنری و با استانداردهای ادبی چندان ارزشی نداشته باشند، ولی کارکرد شگفتی در سی و اندی سال پیش داشت و تاثیر عجیبی بر بچه ها و مخاطبانی که برای آنها می خواند ایجاد می کرد. کم کم آوازه این سروده ها از رینه فراتر رفت و در لاریجان پیچید و در همان ایام متن اشعار در کتابچه ای منتشر شد. از نکاتی که جای شکرگذاری دارد آن است که صدای بیش از سه دهه قبل دوستان در حال خواندن سرودها ضبط و حفظ شده که ارزش تاریخی بالایی دارد، به ویژه که صدای شهید عزیزمان مرتضی توکلی که گل سر سبد شاخه نوجوانان بود نیز در این نواها ضبط شده است. در همین جا از دو شهید عزیز دیگر مجموعه شهید کریم مومنی نژاد و شهید حسن ترزبان نیز ذکر خیری می کنیم و امیدواریم شفیعان روز وانفسای ما باشند.
و…. شعر زیر از کتاب کشکول مملی: اثر دکتر منصورنژاد (انتشارات جوان پویا)
روز مهر و روز شادي روز گل روز لبخند فراوان ياد باد
ياد ايّام شكوفايي و عشق روز سرسبزي به بستان ياد باد
روز اشك شوق شبنم‌هاي صبح روز رخ‌هاي فراوان ياد باد
بازگشت يوسفي بعد از فراق روز وصل و روز درمان ياد باد
در خيالي يا كه رؤيايي عميق غرق در چاه زنخدان ياد باد
گير ابروهاي مشكين چون كمان ديده‌اي مست و خرامان ياد باد
ياد چشماني كه خيس از دُر شده مثل ابري در بهاران ياد باد
بر محمّد ياد وصل و ياد هجر روز و شب خوشحال و خندان ياد باد
آدرس ارتباط در فضای مجازی
Dr.mansoornejad@gmail.com
http://javanpooya.com
www.mansoornejad.com

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*