فرصت طلبی به بهانه دفاع از قله دماوند

سر دبیر محترم روزنامه اطلاعات، سلام علیکم
با احترام به اطلاع می رساند که مطالب مندرج در آن روزنامه در دو شماره 26229 (دوشنبه 26 مرداد) و 26230 (سه شنبه 27 مرداد) تحت عناوین دماوند، در آستانه آسیب‌های جدی برآمده از بهره‌برداری‌های بی‌رویه ـ بخش نخست: ویژگی‌های طبیعی؛ چشم اسفندیار دماوند و بخش دوم: دماوند؛ ناپایداریِ نمادِ پایداری از نویسنده ای ناشناخته و بدون نام کامل، به دلایل زیر نیاز به اصلاح و توضیح دارند. متمنی است برابر ماده‌ ۲۳ لایحه‌ قانونی‌ مطبوعات‌ نکات زیر را در شماره آینده روزنامه اطلاعات منعکس نمایید.
یک: ظاهرا این نوشتار بنا به تیتر اصلی مقاله، مربوط به قله دماوند و نگاهی آسیب شناسانه و دلسوزانه نسبت به حراست از محیط زیست آن دارد، ولی در عمل از هر دری سخن رفته تا آنجا که می توان گفت بیشتر مطالب آن مربوط به غیر موضع (قله دماوند) است.
دو: داده هایی که اتهاماتی را به متولیان مربوط به قله می کند، غیر دقیق بلکه مبتنی بر کذب است. مثلا در قسمت دوم نوشتار آمده است: «به گفته کارشناسان، فعالیت های 6 معدن در 4 هزار متری زیر کوه دماوند و خروج روزانه 500 کامیون پر از پوکه، روزی عظمت دماوند را فرو خواهد کشید؛ از بیرون نیز هربار کسانی در گروه های چندهزار نفری، با پامال کردن واش ها و گل های خودرو و بالارفتن از دماوند، کوهی از آشغال پشت سر خود بر جا می گذارند که تا دیرزمان، بوی تعفنش به جای شقایق ها و بومادران، مشام بومیان و هواخواهان محیط زیست را می آزارد»!
حال آنکه واقعیت آن است که در ارتفاع یاد شده (4 هزار متری) حتی یک معدن نیز در دامنه های قله دماوند فعال نیست و این مدعا می تواند از جهت حقوقی نیز پیگیری شود. جالب تر اینجاست که این مدعا از قول کارشناسانی آمده است که نه نامی دارند و نه نشان! و چنین نویسندگانی که بی سند و مدرک هر اتهام و هر سخنی را در رسانه های جمعی منشر می کنند باید تشویق نمود! گر چه این نوشته طولانی، در همه مباحثش حتی به یک پژوهش مکتوب و قابل پیگری و مستند ارجاع نمی دهد.
سه: دم خروس آنجا معلوم می شود که در قسمت اول نوشتار می خوانیم: « دماوند با دریاچه تار، چشمه علا و تیزآب و غار رودافشان و پیست اسکی آبعلی و پل تاریخی برج، همچو آهنربا، آد‌م‌ها را به سوی خود می‌کشد. می‌ارزد که برای استخراج پوکه معدنی، دماوند به نابودی کشیده شود؟»
در چند سال اخیر برخی متولیان و مسئولان شهر دماوند، با اقسام حیله ها درصدد منضم نمودن قله دماوند و نواحی اطراف آن به آن شهرستان می باشند. ( یک نمونه ساخت مستند دماوند است که متاسفانه بر اثر بی دقتی بارها از رسانه ملی پخش نیز شده است.) نوشته بی سند و مدرک بالا نیز در همین راستا قابل تحلیل است. زیرا همه مواردی که در با لا به آنها اشاره شد (دریاچه تار و…) مربوط به شهر دماوندند و نه قله دماوند.
لازم به توضیح است که بین قله دماوند و شهر دماوند تنها تشابه اسمی وجود دارد. وگر نه شهر دماوند مربوط به استان تهران و قله دماوند مربوط به استان مازندران است. شهر دماوند در دامنه های البرز شرقی و قله دماوند در البرز مرکزی قرار دارد. حتی قله سرفراز دماوند که در 5 استان کشور دیده می شود، به جهت موقعیت خاص شهر دماوند در این شهر دیده هم نمی شود.
چهار: البته نوشتار حاضر به معنای وجود شرایط زیست محیطی قابل دفاع در قله دماوند نیست و همه علاقه مندان محیط زیست در کنار سرکار خانم ابتکار، که مناسب ترین مسئول مربوط به حیطه کاری خود می باشد باید تلاش کنیم تا با زمینه سازی مساعد در آینده نزدیکی قله دماوند را به ثبت جهانی یونسکو برسانیم. اما این مشکل نباید به بهانه جویان و فرصت طلبان شهر دماوند فرصت عرض اندام دهد، کسانی که در تخریب طبیعت در شهر خود ید طولانی داشته و حتی اطراف امام زاده هاشم نیز از تصرفات آنها مصون نمانده و گزارش این آسیب ها براحتی در فضای مجازی و نیز از طریق یوتیوپ و آپارات قابل مشاهده است. به عنوان شاهد مراجعه شود به:
http://www.earthwatchers.org/takhrib-3.html
http://www.aparat.com/v/45bUY

http://www.aparat.com/v/Ae7Sl

راهنمای دانلود

لینک‌های دانلود

راهنمای دانلود

  • برای دانلود، به روی عبارت "دانلود" کلیک کنید و منتظر بمانید تا پنجره مربوطه ظاهر شود سپس محل ذخیره شدن فایل را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا دانلود تمام شود.
  • جهت استفاده از فایل های فشرده از نرم افزار WinRar استفاده نموده و به پسورد هر فایل توجه نمایید.
  • در صورت بروز مشکل در دانلود فایل ها تنها کافی است از طریق سیستم گزارش خطا نسبت به بروز مشکل اطلاع دهید تا پیگیری سریع برای حل مشکل اقدام گردد.
  • فایل های قرار داده شده برای دانلود به منظور کاهش حجم و دریافت سریعتر فشرده شده اند، برای خارج سازی فایل ها از حالت فشرده از نرم افزار Win Rar و یا مشابه آن استفاده کنید.
  • کلمه رمز جهت بازگشایی فایل فشرده عبارت www.bigtheme.ir ( حتما با حروف کوچک تایپ شود ) می باشد. تمامی حروف را میبایستی به صورت کوچک تایپ کنید و در هنگام تایپ به وضعیت EN/FA کیبورد خود توجه داشته باشید همچنین بهتر است کلمه رمز را تایپ کنید و از Copy-Paste آن بپرهیزید.
  • چنانچه در هنگام خارج سازی فایل از حالت فشرده با پیغام CRC مواجه شدید، در صورتی که کلمه رمز را درست وارد کرده باشید. فایل به صورت خراب دانلود شده است و می بایستی مجدداً آن را دانلود کنید.

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*